Forum Studentów Socjologii UWr Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
polityka społeczna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Studentów Socjologii UWr Strona Główna -> Wykłady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bombelek
Bywalec


Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kalisz

PostWysłany: Pią 12:01, 05 Paź 2007    Temat postu: polityka społeczna

hej:) mam pytanko. Ma ktos moze w notatkach jakie podreczniki bedziemy uzywali na tym przedmiocie? Gdyby ktos mógł to niech poda mi tytuł i autora ;p z głory wielkie dzieki:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia413Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrzeszów

PostWysłany: Pią 13:03, 05 Paź 2007    Temat postu:

bylam na tym wykladzie i kobieta nie podawala zadnej literatury. moze zapomniala albo wcale nie bedzie ksiazki z tego przedmiotu. pozdrawiam Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bombelek
Bywalec


Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kalisz

PostWysłany: Wto 9:35, 12 Lut 2008    Temat postu:

hej mam pytanko? mógłby ktos umieścic notatki z wykładu z dnia 10. 02? byłabym naprawde wdzieczna!! Z góry dziekuje:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bombelek
Bywalec


Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kalisz

PostWysłany: Pon 16:33, 08 Gru 2008    Temat postu:

ma ktoś wykład z tego przedmiotu z 7 grudnia?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
żórawinka
Bywalec


Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żórawina

PostWysłany: Pon 11:59, 02 Lut 2009    Temat postu:

czy ktos wie cos za wyklad z ostatniego zjazdu, prof Taranowicz miała wyslac zakończenie wykładu e-mailem do kogoś bo sie źle czuła i skończyła godzine wczesniej

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
EwelinkaDołączył: 14 Sty 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 23:07, 05 Lut 2009    Temat postu:

oto zaległy wykład od dr Taranowicz

Polityka społeczna 2008/2009

Wykład
System zabezpieczenia społecznego.

Jednym z zadań polityki społecznej jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa socjalnego. Przez bezpieczeństwo socjalne rozumiemy „stan wolności od tych zagrożeń, których głównym skutkiem jest brak lub niedostatek środków utrzymania” (Polityka społeczna. Wyd. Śląśk 1998 s.247)
Zagrożenia te to zdarzenia zaliczane do typowych ryzyk socjalnych takie jak:
choroba,
wypadek przy pracy i choroba zawodowa,
inwalidztwo,
starość,
utrata pracy,
macierzyństwo,
zgon żywiciela rodziny
Niedostatek środków utrzymania to wg Księżopolskiego, Magnuszewskiej-Otulak, Gierszewskiej (Politka społeczna Wyd. Śląsk 1998 s. 247) zarówno niedostateczny poziom środków pienięznych lub rzeczowych będących do dyspozycji danej jednostki czy rodziny, jak i brak odpowiedniej opieki w sytuacji, gdy stan zdrowia lub sytuacja, w jakiej znalazła się dana osoba, wymagają udzielenia jej pomocy w tej formie”
Celem systemu zabezpieczenia społecznego jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego. Obecnie jednak podnosi się konieczność szerszego spojrzenia na problem bezpieczeństwa i uwzględnienia również pozamaterialnych aspektów egzystencji człowieka, W tym ujęciu należy mówić o bezpieczeństwie społecznym. W pojęciu tym mieściłyby się także zagrożenia rozwoju psychospołecznego jednostki, których źródłem mogą być nie tylko wyżej wymienione zdarzenia, ale także całokształt uwarunkowań społecznych, politycznych i ekonomicznych. To rozróżnienie jest ważne ponieważ klasyczne podejście oznaczało zapewnienie bezpieczeństwa socjalno-ekonomicznego. System zabezpieczenia społecznego był oceniany pod kątem tego ile i jakie ryzyka uwzględnia, jakie rekompenstaty przewiduje i w jakiej wysokości. Szersze rozumienie bezpieczeństwa jakie niesie ze sobą pojęcie bezpieczeństwa społecznego pociąga za sobą konieczność uwzględnienia w tym systemie także pozamaterialnych aspektów życia jednostki. Różnica polega też na tym, że klasyczne, tradycyjne systemy zabezpieczeń miały za zadania kompensować wystąpienie zaistniałych zdarzeń, na które nie miały wpływu. Koncepcja bezpieczeństwa społecznego zakłada podejmowanie także takich działań, które mają tworzyć warunki społeczne wyraźnie poprawiające poziom życia i elimujące różne czynniki mogące być przyczyną niepożądanych zdarzeń. Odnosi się nie tylko do materialnych wymiarów życia jednostki, nie tylko jest "wolnością od niedostatku" ale ma zapewniać pełny rozwój jednostki również w wymiarach pozamaterialnych. Należy podkreślić jednak, że jest to narazie sprawa przyszłości.

System zabezpieczenia społecznego działa poprzez trzy rodzaje technik, za pomocą których osiągane są jego cele. Są to:
1.technika ubezpieczeniowa,
2.technika zaopatrzeniowa,
3.technika opiekuńcza
Technika ubezpieczeniowa
świadczenia udzielane na jej podstawie mają charakter roszczeniowy (obligatoryjny). Do nabycia uprawnień wymagane jest opłacanie składek dostosowanych do rozmiarów ryzyka i wysokości dochodów; powstaly w ten spsoób fundusz jest źródłem pokrycia wydatków na świadczenia. Wysokość i warunki przyznawania świadczeń sa określane ustawowo przy użyciu zobiektywizowanych kryteriów a same świadczenia są zróżnicowane zależnie od wysokości opłacanych składek (osiąganych dochodów). Nabycie prawa do świadczeń następuje w momencie spełnienia się warunków przewidzianych w ustawie, niezaleznie od rzeczywistej potrzeby. Instytucja dysponująca funduszem ubezpieczeniowym stwierdza jedynie zaistnienie przesłanek ustawowych i określa wynikające z nich skutki w sferze uprawnień. Od jej decyzji zainteresowanemu przysługuje odwołanie do niezależnych organów.
Technika zaopatrzeniowa
ma również charakter roszczeniowy, prawo do świadczeń wynika wyłącznie z woli ustawodawcy. Od ubezpieczeniowej różni się tym, że prawo to nie wiąże się z obowiązkiem opłacania składki. Świadczenia finansowane są z funduszy publicznych czyli z podatków. Wysokość i warunki przyznawania świadczeń są określone ustawowo na podstawie zobiektywizowanych kryteriów. Z reguły świadczenia przysługują wszystkim obywatelom danego kraju, należącym do określonej kategorii społecznej np, ludzie starzy, matki samotnie wychowujące dzieci, inwalidzi, rodziny z dziećmi itp. Wymiar świadczeń jest najczęściej jednolity w ramach danej grupy i jest on ustalany na poziomie zapewniającym wszystkim członkom tej kategorii zaspokojenia potrzeb na co najmniej minimalnym poziomie. Podobnie jak w technice ubezpieczeniowej nabycia prawa do świadczeń następuje w razie spełnienia warunków ustawowych, niezależnie od rzeczywistych potrzeb.
Technika opiekuńcza
świadczenia w tym przypadku mają charakter uznaniowy czyli fakultatywny. Są one przyznawane indywidualnie, po uprzednim zbadaniu warunków życiowych danej osoby i stosownie do jej potrzeb. Źródłem finansowania są fundusze publiczne, centralne i lokalne. Działaniem realizowanym w ramach tej techniki jest pomoc społeczna.

W rzeczywistości te techniki nie występują w czystej postaci. Przyjmują postać technik mieszanych czyli na przykład fundusze ubezpieczeniowe zbierane są zarówno w postaci składek jak i podatku. Niektóre świadczenia zaopatrzeniowe wypłacane są dopiero po spełnieniu pewnych warunków np. określonych dochodów. Także niektóre świadczenia fakultatywne, pomocy społecznej przyjmują postać stałych zasiłków w jednolitej wysokości niezależnie od sytuacji.

Ubezpieczenia społeczne
Pierwsza ustawa o ubezpieczeniach uchwalona została w Rzeszy Niemieckiej w 1883 roku, dotyczyła ona ubezpieczeń chorobowych, w rok później dodano ubezpieczenia wypadkowe. W 1911 roku parlament niemiecki uchwalił ustawę zwaną "Porządek Ubezpieczeniowy Rzeszy" która obejmowała takie ryzyka jak choroba, wypadek przy pracy oraz starość. W tym samym roku parlament angielski uchwalił ustawę o ubezpieczeniach społecznych, która nawiązywała do systemu niemieckiego ale z pewną różnicą. System ubezpieczeń obejmował bezrobocie ale początkowo nie zawierał ubezpieczeń emerytalnych. W latach 20-tych w Rosji Radzieckiej wprowadzono system zabezpieczenia socjalnego, który nie był jednak tożsamy z systemem ubezpieczeń. W 1935 roku w USA uchwalono Social Security Act obejmujący ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia na wypadek bezrobocia oraz świadczenia dla osób niepełnosprawnych pomijając ubezpieczenia na wypadek choroby.
W 1942 roku w Wielkiej Brytanii ogłoszono propozycję systemu ubezpieczeń opracowaną przez sir Williama Henrego Beveridge' nazwaną od jego nazwiska Planem Beveridge'a. Przyjmował on założenie o odpowiedzialności państwa w zakresie udzielania pomocy tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im samodzielne rozwiązywania problemów. Zakładał również, że istnieją możliwości przewidywania biedy i zapobiegania jej. Podstawowym narzędziem przeciwdziałania biedzie miał być system ubezpieczeń społecznych, zasiłki rodzinne oraz powszechna służba zdrowia. Proponował ustalenie jednolitej składki ubezpieczeniowej, podział na poszczególne fundusze ubezpieczeniowe miał następować na poziomie centralnym.
Plan Beveridge'a wraz z pracami Keynesa stworzył podwaliny pod koncepcję państwa bezpieczeństwa socjalnego.Cechy systemu ubezpieczeń społecznych.
1. Ubezpieczenia społeczne finansowane są ze składek, tradycyjnie płaconych przez pracodawców i pracowników z możliwością dofinansowania przez budżet państwa. W przypadku ubezpieczeń od wypadku przy rpacy składkę płaci zwykle wyłącznie pracodawca.
2.Uczestnictwo w ubezpieczeniach społecznych jest obowiązkowe, chociaż mogą występować zwolnienia od tego niektórych grup, zwykle grup zamożnych.
3.Ze składek tworzone są specjalne fundusze, z których płacone są świadczenia. Fundusze te mogą być kapitalizowane jeśli prawo na to zezwala.
4.Uprawnienia do świadczeń wynikają z faktu ubezpieczenia i opłacania składek.
5.Świadczenia i i składki są często zrelatywizowane do wysokości zarobków osoby ubezpieczonej.
6.Wypłacalność funduszy ubezpieczeniowych zapewnia stosowanie przede wszystkim zasady aktuarialności przy określaniu wysokości składek oraz świadczeń.
Finansowanie ubezpieczeń społecznych
Systemy ubezpieczeń zróżnicowane są w zależności od odpowiedzi na następujące pytanie:
czy świadczenia powinny zapewniać godziwe minimum życia, zróżnicowane zależnie od możliwości państwa czy funduszu ubezpieczeń czy też powinny kompensować utracony dochód.
Istnieją dwa podstawowe sposoby finansowania świadczeń:
1.zasada repartycyjna – polega na tym, że wypłacane obecnie świadczenia są pokrywane z aktualnie opłacanych składek,
2.metoda kapitalizacyjna – polega na tym, że pobiera się składkę wyższą niż to wynika z kalkulacji ryzyka i kosztów świadczeń, kapitalizuje się nadwyżkę, tworząc fundusz rezerwowy na pokrycie rosnących w miarę zwiększania się ilości ubezpieczonych, kosztów ubezpieczeń.
Ze względu na ryzyko jakim obarczona jest metoda kapitalizacyjna (inflacja, rynek) ubezpieczenia obowiązkowe najczęściej finansowane są metodą repartycji.

Dylematy związane z ubezpieczeniami społecznymi
1.Dlaczego za istotne cechy ubezpieczeń społecznych uznaje się powszechność i przymus?
pozwala to zapobiegać indywidualnemu brakowi przezorności,
zapobiega nierzetelności pracodawcy,
zapewnia wyrównany rozkład obciążeń finansowych, wszyscy w tym uczestniczą.
Dzięki temu łatwiej zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Im lepsze zabezpieczenie przed ryzykiem tym większe poczucie bezpieczeństwa.
2.Dlaczego ubezpieczenia a nie zwykła pomoc tym, którzy nie mają środków utrzymania?
- bo jest to tańsze. W gromadzeniu funduszy uczestniczą też ci, którzy z tych funduszy korzystają. Korzystający z pomocy społecznej rzadko przyczyniają się do uzyskania środków, z których wypłacane są świadczenia.
3.Dlczego nie indywidualne oszczędzanie na starość zamiast wieloletniej składki?
- nie można przewidzieć długości życia, to też jest swoiste ryzyko, stąd nigdy nie byłoby wiadomo, w którym momencie zacząć korzystać z zebranego funduszu i w jakim stopniu, tak by wystarczyło do końca życia.
4.Czy system ubezpieczeń społecznych może być w pełni ekwiwalentny tzn, zapewniać świadczenia proporcjonalnie do wcześniej wypłaconych składek?
- osiągnięcie pełnej ekwiwalentoności byłoby trudne, w takiej sytuacji pewna kategoria osób np. niepełnosprawni musieliby być wyłączeni z systemu. W systemie ubezpieczeń obowiązuje zasada solidaryzmu. Każdy płaci według tej samej zasady ale nie każdego dotyka ryzyko więc nie każdy korzysta z zebranego funduszu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ZuzaDołączył: 26 Gru 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 0:36, 08 Lut 2009    Temat postu:

Sorki orjentujecie się może o czym był wykład z 8.11.08 jeszcze roku kurde patrze w notatki i okazuje się ze cholercia nie mam jeżeli ktoś byłby tak miły i miał czas wrzuciłby ten wykład ja się naprawdę odwdzięczę z góry dzięki a jeżeli nie macie czasu czy ochoty to chociaz tylko podajcie temat tego wykładu dzięki papa

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
żórawinka
Bywalec


Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 143
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żórawina

PostWysłany: Nie 12:19, 08 Lut 2009    Temat postu:

to był temat metody pomiaru ubostwa, moge Ci go wysłac jak podasz mi e-maila bo zeskanowałam juz ten wykład ale nie mam jak go tu umieścić

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
moniaDołączył: 17 Paź 2006
Posty: 85
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 12:42, 08 Lut 2009    Temat postu:

8.11.2008
METODY POMIARU UBÓSTWA

Ubóstwo absolutne –nie są zaspokojone niezbędne potrzeby do życia
Ubóstwo relatywne-odnosi się do niezaspokojenia potrzeb rodziny lub jednostki w porównaniu do zaspokojenia potrzeb innych rodzin lub jednostek

W zależności od tego czy mówimy o ubóstwie absolutnym czy relatywnym stosujemy miarę
- absolutną [stopień braku podstawowych dóbr niezbędnych do zaspakajania podstawowych potrzeb]
- relatywne [mierzy posiadanie mniejszych ilości dóbr w porównaniu z innymi]
w chwili obecnej przeważa ujecie relatywne ubóstwa [poziom życia się podniósł]

DEFINICJA UBÓSTWA- RADA MINISTRÓW WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ 1984r.
„ ubóstwo odnosi się do osób, których środki materialne i socjalne są ograniczone w takim stopniu, że poziom ich życia obniża się poza akceptowalne minimum w kraju zamieszkania”

Metody pomiaru ubóstwa = linie ubóstwa [kryterium do którego odnosi się ludzi ubogich]

1. Relatywna linia ubóstwa
-ubogim jest ten, który posiada lub wydaje o wiele mniej niż ci, którym dochody i wydatki są na średnim poziomie. Podstawą wyznaczania tego typy linii jest najczęściej 50% mediany średnich wydatków, rzadziej dochodów na os. W gospodarstwie domowym
2. Stopa ubóstwa
-to procent ludności i ich rodzin w danej populacji o poziomie życia poniżej wyznaczonej linii najniższych dochodów
3. Luka dochodowa = wydatkowa
-wskazuje o ile przeciętne dochody uzyskiwane przez gospodarstwo domowe różnią się od dochodów uznanych za minimalne, w ten sposób mierzy się najeżenie ubóstwa

*w zależności jakie kryterium przyjmiemy taki będziemy mieli obraz problemu

metody pomiaru ubóstwa
1] podejście potrzeb podstawowych = minimum socjalne i minimum egzystencji
-polega na określeniu potrzeb podstawowych [koszyka podstawowych dóbr] których jednostka i rodzina musi mieć zapewnione np. żywność, odzież, mieszkanie;
minimum socjalne- ochrona zdrowia, higiena osobista, edukacja, transport i łączność [transport publiczny], kultura [TV, radio, biblioteka [używane], imprezy kulturalne], wypoczynek letni [na wsi, wczasy pod gruszą] wyżywienie, ubranie, mieszkanie [1os. –25m*]
minimum egzystencji – wyżywienie, ubranie, mieszkanie, ochrona zdrowia, higiena osobista, edukacja
2] metody oparte o wskaźnik żywności
-pokazuje relacje między wydatkami na żywność a całkowitymi dochodami. Pewien udział wydatków na żywność uznaje się za próg ubóstwa
– obliczanie mediany dochodów lub dochodu przeciętnego
-kwantyle rozkładu dochodu [lub decyle] całe społeczeństwo dzieli się na 5 lub 4 grupy dochodowe

definicje subiektywne [ Leyden Poverty Line]
np. zestaw pytań - Proszę wskazać jaka suma byłaby odpowiednia dla każdego z następujących przypadków
w naszych/ moich warunkach uważałabym/łbym dochód na tydzień /miesiąc/ rok w wysokości : ok. ....... jako bardzo zły; ok. ..... jako zły; ok. .... jako niedostateczny; ok. ... jako dostateczny, ok. ... jako dobry, ok. ... jako bardzo dobry

Zasięg ubóstwa w Polsce
Minimum socjalne 2007 ;
gosp. 1os. 820, 60;
gosp. 2os. pracownicze 1353, 20,
gosp. 3os. z młodszym dzieckiem 2019,90,
gosp. 3os. ze starszym dzieckiem 2091,20,
gosp. 4os. Z 1 młodszym i 1 starszym dzieckiem 2587,10;
gosp. 5os. z 2 młodszym i 1 starszym dzieckiem 3155
gosp. emeryckie 1 os. 822,20 a 2os. 1341
minimum egzystencji
gosp. 1 os. 386,30
gosp. pracownicze 2 os. 659,20
gosp. 3os. z 1 dzieckiem młodszym 949,90
gosp. 3os z 1 dzieckiem starszym 1041,40
gosp. 4 os. z 1 młodszym i 1 starszym dzieckiem 1344,60
gosp. 5 os. z 1 młodszym i 2 starszych 1718,40
gosp. emeryckie 1 os. 364, 70 a 2 os. 616

Funkcje minimum socjalnego
1] funkcja poznawcza
[ obydwa minima określają standardy życia, w przypadku minimum socjalnego jest to standard minimalnego godziwego życia, a minimum egzystencji określa poziom biologicznego minimum koniecznego do przeżycia]
2] funkcja informacyjna
[ dzięki wyliczeniu minimum socjalnego i egzystencjalnego możemy określić % ubóstwa jaki występuje w społeczeństwie, jaki % społeczeństwa zaspakaja swoje potrzeby na poziomie minimalnego godnego życia]
3] funkcja społeczno- ekonomiczna
[minimum socjalne i egzystencjalne są kategoriami w oparciu o które formułowane są roszczenia dochodowe]

*stopa ubóstwa relatywnego 1 2006 17,7 % ; 2007 17,3 %
*ubóstwo subiektywne 2006 IV kwartał 18,3% , 2007 IV kwartał 17,4%
*ustawowa granica ubóstwa 2006 15,1% , 2007 14,6%

Wskaźnik luki wydatkowej
- wskaźnik średniej luki wydatkowej zarówno dla gospodarstw o wydatkach niższych od ustawowej granicy ubóstwa jak i dla gospodarstw żyjących w sferze ubóstwa relatywnego wyniósł 2007r 21%
- poziom wydatków z gospodarstw domowych ze sfery ubóstwa skrajnego był niższy średnio o 19 % od minimum egzystencji przyjętym w danym roku za granicę ubóstwa
- w przypadku gospodarstw domowych żyjących w sferze ubóstwa subiektywnego średnia luka dochodowa [ wydatkowa] wyniosła zarówno 2006 i 2007r 26%

Społeczne zróżnicowanie zasięgu ubóstwa
1. ubóstwem są zagrożone rodziny osób bezrobotnych w 2007 wśród gospodarstw domowych w skład , których wchodziła przynajmniej 1os. bezrobotna, stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 16%, wśród gospodarstw gdzie nie było os. bezrobotnych ok. 5%
2. charakter źródła utrzymania [jest 2 czynnikiem zagrożenia ubóstwa]
3. jeśli źródłem utrzymania są świadczenia społeczne występuje większe prawdopodobieństwo ubóstwa [ stopa ubóstwa skrajnego = 24,5 %]
4. bardziej niż przeciętnie narażeni na ubóstwo są gospodarstwa, których podstawą utrzymania stanowi renta, 11% z nich jest w sferze ubóstwa skrajnego oraz gospodarstw rolników, ok. 10% os. żyje poniżej minimum egzystencji
5. zubożeniu sprzyja wykonywanie nisko płatnej pracy, dotyczy to głównie os. o niskim poziomie wykształcenia, pracujących na stanowiskach robotniczych
6. w rodzinach, których główne źródło dochodu pochodzi z pracy najemnej na stanowisku robotniczym, stopa ubóstwa skrajnego wyniosła ok. 9% , wśród rodzin utrzymujących się z pracy nierobotniczej 1%


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Studentów Socjologii UWr Strona Główna -> Wykłady Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island